Svitavské počasí: Aktuální předpověď pro vaše oblíbené město!

Pocasi Svitavy

Již dlouho se mluví o tom, jaký vliv má počasí na náš život. Bez ohledu na to, kam jdeme nebo co plánujeme dělat, počasí hraje rozhodující roli v naší každodennosti. Proto je pro mnoho lidí důležité být pravidelně informován o aktuálním počasí ve svém okolí. V tomto článku se zaměříme právě na počasí ve Svítavách a podíváme se bližší detaily na předpověď počasí v této lokalitě.

Geografická poloha Svitav

Svitavy jsou městem nacházejícím se v Pardubickém kraji na východě České republiky. Leží v nadmořské výšce přibližně 380 metrů nad mořem a rozkládají se na území o rozloze přesahující 30 kilometrů čtverečních. Svitavy se nacházejí ve středu Východočeského nížinného úvalu, který je tvořen řadou údolí řeky Svitavy. Díky své poloze mezi Orlickými horami a Žďárskými vrchy má Svitavy specifické mikroklima s mírnějšími zimami a teplejšími léty než okolní oblasti.

Klimatické podmínky ve Svitavách

Ve Svitavách se mohou klimatické podmínky lišit v závislosti na ročním období. V létě bývají teploty mírnější, s maximy kolem 25 °C a minimy okolo 15 °C. Během zimy jsou teploty často pod nulou a převažuje sněhová pokrývka. Na jaře a na podzim se dají očekávat deštivé období. Celkově je klima ve Svitavách poměrně vlhké s průměrnými srážkami v rozmezí od 70 do 100 milimetrů za měsíc. Pokud plánujete návštěvu, není špatné si předem zkontrolovat předpověď počasí pro vaše aktivity venku.

Průměrné teploty v jednotlivých ročních obdobích

Průměrné teploty v jednotlivých ročních obdobích jsou klíčovým faktorem ovlivňujícím aktuální počasí ve Světavách. V průběhu zimního období se průměrná teplota pohybuje kolem -2°C, s minimálními teplotami až kolem -10°C. Na jaře se teploty postupně zvyšují a dosahují průměru okolo 8-10°C. V letních měsících bývají nejteplejší dny, kdy mohou teploty dosáhnout až 30°C. Podzim je obdobím, kdy se teploty opět snižují a průměr dosahuje kolem 5-7°C. Tyto informace o průměrných teplotách jsou důležité pro předpovídání počasí v daném období a pomáhají nám plánovat své aktivity venku.

Aktuální předpověď počasí ve Svitavách

Aktuální předpověď počasí ve Svitavách ukazuje na blížící se deštivý den. Dnes se očekávají přeháňky a bouřky, které mohou být doprovázeny silným větrem. Teploty budou mírné, s maximem kolem 23 stupňů Celsia. Je tedy vhodné vzít si s sebou deštník a vybrat si spíše teplejší oblečení. Pro zájemce o venkovní aktivity je dnešní den méně vhodný, ale pro ty vnitřní je ideální pro uvaření teplého čaje a pohodlné odpoledne doma.

Teplotní rekordy ve Svitavách

V posledních letech se teploty ve Svitavách pohybují na velmi vysoké úrovni a občas padají dokonce i rekordy. V roce 2019 se zde zaznamenala nejvyšší teplota v historii města, když naměřených 38,9 stupňů překonalo dosavadní maximum o několik desetin stupně Celsiusu. Tyto extrémní teploty dokážou ovlivnit celou řadu oblastí, od zdraví lidí a zvířat po ekonomiku a životní prostředí. Proto je důležité sledovat aktuální počasí i v Svitavách a chránit se před přehřátím těla či následky sucha.

Srážky a jejich rozložení v průběhu roku

Srážky jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících aktuální počasí ve Svitavách. Tyto srážky se rozložením v průběhu roku mohou značně lišit. V období jarního a letního období, tedy od dubna do srpna, jsou srážky časté a zpravidla vyšší než v zimním období. V tomto období dochází k častým letním bouřkám, které mohou být doprovázeny intenzivními srážkami a silnými větry. Naopak v zimním období je průměrný počet dnů s deštěm minimální a převládajícím typem srážek jsou sněhové přeháňky a déšť smíchaný se sněhem. Celkově lze říci, že Svitavy jsou charakteristické středoevropským klimatem s mírnými teplotami a vyrovnaným rozložením srážek během celého roku.

Vliv počasí na místní obyvatele a život ve městě

Aktuální počasí ve Svitavách může mít vliv na místní obyvatele a jejich život ve městě. Například při silném dešti nebo sněžení dochází ke zhoršení dopravní situace na silnicích a chodnících, což může negativně ovlivnit každodenní dojíždění a práci lidí. Kromě toho, extrémní teploty v létě nebo zimě mohou také ovlivnit lidské zdraví a pohodu. Vysoké teploty mohou vést k úpalu a dehydrataci, zatímco nízké teploty mohou být rizikové pro starší osoby a jedince bez domova. I když počasí není jediným faktorem, který ovlivňuje život v Svitavách, je rozhodně důležité brát ho v potaz při plánování každodennosti.

Meteorologické stanice ve Svitavách

Ve městě Svitavy se nachází několik meteorologických stanic, které poskytují důležité informace o aktuálním počasí. Tyto stanice sledují teplotu, srážky, rychlost větru a další meteorologické údaje, které jsou důležité pro zpracování přesných předpovědí počasí. Díky nim mohou lidé v Svitavách lépe plánovat své aktivity a být připraveni na případné změny počasí. Stanice také pomáhají místním úřadům a zemědělcům v rozhodování ohledně hospodářských činností a ochraně majetku. Osvědčený systém meteorologických stanic ve Svitavách umožňuje poskytnout spolehlivý pohled na aktuální situaci po celém regionu.

Závěrem lze konstatovat, že aktuální počasí ve Svitavách je výrazně ovlivněno sezónními změnami. V poslední době jsme se mohli setkat s teplotami blížícími se k nule a vysokou vlhkostí vzduchu. Je tedy vhodné být připraveni na chladné a deštivé dny a zvolit odpovídající oblečení. Nicméně nezapomínejme ani na krásu podzimní přírody, která nám nabízí velké množství pozoruhodných pohledů a zážitků.

Publikováno: 01. 11. 2023

Kategorie: počasí

Autor: Jaroslava Pospíšilová

Tagy: pocasi svitavy | aktuální počasí ve svitavách