Nejlepší Ajvar Recept: Chuť Balkánu u Vás Doma

Ajvar Recept

Klasický ajvar recept

Ajvar, ta lahodná pochoutka z pečených paprik a lilku, je stálicí balkánské kuchyně. Jeho příprava sice vyžaduje trochu trpělivosti, ale výsledek stojí za to! Klasický ajvar recept se opírá o jednoduchost a kvalitu surovin. Základem jsou zralé, masité papriky, nejlépe kapie, které dodají ajvaru sladkou chuť a krásnou červenou barvu. Lilek zase dodá jemnou nasládlou chuť a krémovou texturu. Důležitou roli hraje i česnek, který dodá ajvaru říz, a kvalitní slunečnicový olej pro jeho konzervaci.

Ingredience na ajvar

Na ten nejlepší domácí ajvar budete potřebovat sladké a masité papriky. Ideálně v poměru 3:1. Dále si připravte lilek, slunečnicový olej, ocet, sůl a cukr. Pro výraznější chuť můžete přidat chilli papričky, česnek a mletý pepř.

Příprava paprik

Papriky patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny v české kuchyni. Jejich příprava je snadná a rychlá. Nejdříve papriky omyjeme pod tekoucí vodou a osušíme. Poté je zbavíme stopek a jader s bílými žilkami. Papriky můžeme použít celé, nakrájené na kostičky, proužky nebo plátky.

Způsob krájení závisí na konkrétním receptu. Na grilování se hodí celé papriky nebo větší kusy, do salátů a pomazánek je lepší je nakrájet na menší kousky. Papriky můžeme konzumovat syrové, vařené, dušené, pečené i grilované.

Vaření a mixování

Vaření a mixování jsou dvě techniky, které jdou v kuchyni často ruku v ruce. Zatímco vaření obvykle zahrnuje tepelnou úpravu potravin ve vodě nebo páře, mixování slouží k jejich rozmělnění a smíchání do hladké konzistence.

Moderní kuchyně se neobejde bez kvalitního mixéru. Stolní mixéry si hravě poradí s drcením ledu, přípravou smoothie nebo krémových polévek. Tyčové mixéry zase oceníte při rychlém rozmixování omáček nebo dětské výživy.

Při vaření a mixování se fantazii meze nekladou. Experimentujte s různými druhy ovoce, zeleniny, ořechů a semínek a vytvářejte vlastní originální recepty.

Sterilizace sklenic

Sterilizace sklenic je základní a nezbytný krok při zavařování. Zajišťuje, aby ve sklenicích nezůstaly žádné bakterie, které by mohly zkazit vaše domácí dobroty. Existuje několik metod sterilizace. Nejjednodušší je vaření sklenic ve vodě po dobu 10 minut. Sklenice ponořte do hrnce s vodou, přiveďte k varu a vařte. Poté je opatrně vyjměte a nechte uschnout na čisté utěrce dnem vzhůru. Další možností je sterilizace v troubě. Čisté sklenice vložte do trouby vyhřáté na 100 °C a nechte je tam 15 minut. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, nezapomeňte, že sterilizované sklenice by se měly plnit ještě horké.

Ajvar, to není jenom jídlo, to je vzpomínka na slunce a léto, uzavřená do sklenice, abychom se z ní mohli těšit i v zimě.

Eliška Dvořáková

Plnění a uchovávání

K uchování čerstvě vymačkané šťávy je ideální chladnička. Šťávu skladujte v uzavřené nádobě, nejlépe skleněné lahvi s těsnícím uzávěrem. Takto uchováte maximum vitamínů a živin. Pamatujte, že čerstvá šťáva je nejlepší ihned po vymačkání. S časem dochází k oxidaci a ztrátě cenných látek. Doporučuje se spotřebovat šťávu do 24 hodin. Pro delší uchování je možné šťávu zamrazit, ale počítejte s mírnou ztrátou nutriční hodnoty.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: recepty

Autor: Adéla Straková

Tagy: ajvar recept | jídlo