Nadýchané a chutné: Noky recept, který si zamilujete!

Noky Recept

Klasické bramborové noky

Bramborové noky, to je klasika, která nikdy neomrzí. Jsou jednoduché na přípravu a chutnají prostě skvěle. Stačí vám jen pár základních surovin – brambory, vejce, mouka a špetka soli. Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a prolisujeme nebo nastrouháme najemno. Přidáme vejce, sůl a postupně zapracováváme mouku, dokud nevznikne hladké těsto.

Z těsta tvarujeme válečky, které nakrájíme na menší kousky – noky. Vaříme je v osolené vodě, dokud nevyplavou na hladinu. Podáváme je s máslem a strouhaným sýrem, nebo jako přílohu k masu a omáčkám.

Ať už si je vychutnáte s čímkoli, bramborové noky vás zaručeně potěší.

Tvarohové noky s ovocem

Tvarohové noky s ovocem patří mezi klasiku české kuchyně. Jsou rychlé, jednoduché a chutnají prostě skvěle! Navíc je to ideální jídlo pro malé i velké strávníky. Stačí smíchat tvaroh, vejce, cukr, špetku soli a mouku. Z těsta tvarujeme noky, které vaříme ve vroucí vodě. Po uvaření je scedíme a můžeme podávat. Nejčastěji se tvarohové noky podávají s rozpuštěným máslem a tvarohem, posypané cukrem a zalité zakysanou smetanou. Skvěle chutnají také s čerstvým ovocem, jako jsou jahody, maliny nebo borůvky. Pro zpestření můžete přidat i ovocnou omáčku nebo kompot.

Špenátové noky se sýrem

Špenátové noky se sýrem představují dokonalé spojení chutí a zároveň se jedná o poměrně rychlý a jednoduchý recept. Pro přípravu budete potřebovat čerstvý špenát, ricottu, parmazán, vejce a hladkou mouku. Špenát spaříme a poté jej rozmixujeme s ricottou, parmazánem a vejci. Postupně přidáváme mouku, dokud nevznikne hladké těsto. Z těsta tvarujeme malé noky, které vaříme v osolené vodě do té doby, než vyplavou na povrch. Špenátové noky se sýrem můžeme podávat s rozpuštěným máslem a parmazánem nebo s rajčatovou omáčkou.

Dýňové noky s máslem

Dýňové noky jsou skvělou volbou pro podzimní oběd nebo večeři. Jemná chuť dýně se krásně snoubí s rozpuštěným máslem a parmazánem. Pro přípravu noků budete potřebovat uvařenou a rozmačkanou dýni, vejce, mouku a špetku soli. Vše smícháte dohromady a z těsta tvarujete malé noky, které vaříte v osolené vodě. Po uvaření je promícháte s rozpuštěným máslem a posypete parmazánem. Pro ještě intenzivnější chuť můžete přidat i trochu muškátového oříšku.

Tipy pro dokonalé noky

Noky, ty malé nadýchané knedlíčky, dokáží vykouzlit úsměv na tváři nejednomu strávníkovi. Jak ale docílit toho, aby byly opravdu dokonalé? Používejte kvalitní mouku a brambory varného typu C. Brambory vařte ve slupce den předem, budou lépe držet tvar. Do těsta nepřidávejte příliš mnoho mouky, noky by ztvrdly. Těsto zpracujte rychle a lehce, stačí jen krátce prohnětet. Vařte je v mírně osolené vodě, dokud nevyplavou na povrch. A nakonec? Přelijte je rozpuštěným máslem a posypte strouhankou opraženou dozlatova. Dobrou chuť!

Různé variace a omáčky

Tradiční receptura na svíčkovou omáčku se může lišit kraj od kraje, rodina od rodiny. Někdo přidává do omáčky hořčici, jiný zase zakysanou smetanu. Oblíbenou variantou je i svíčková na smetaně s brusinkami, která dodá pokrmu sladkokyselou chuť. Kromě klasiky s houskovým knedlíkem se svíčková podává s různými druhy příloh. Mezi nejoblíbenější patří karlovarský knedlík, bramborový knedlík, ale i těstoviny nebo rýže.

Noky jako rychlý oběd

Noky jsou skvělou volbou, když potřebujete rychlý a chutný oběd. Stačí pár surovin, které máte pravděpodobně doma, a za chvilku máte hotovo. Klasikou jsou bramborové noky s tvarohem a osmaženou strouhankou. Pro lehčí variantu zkuste špenátové noky s rajčatovou omáčkou. A pokud máte rádi výraznější chutě, zvolte noky z krupice s houbami a sýrovou omáčkou. Fantazii se meze nekladou, experimentujte s různými druhy mouky, zeleniny i omáček.

Zdravější varianty noků

Tradiční české knedlíky sice chutnají skvěle, ale zrovna dietní nejsou. Existuje ale spousta způsobů, jak si na nich pochutnat ve zdravější variantě. Místo klasické pšeničné mouky zkuste celozrnnou špaldovou, pohankovou nebo žitnou. Těsto bude sice trochu hutnější, ale zato bohatší na vlákninu a živiny. Do těsta můžete přidat i tvaroh, který dodá knedlíkům na vláčnosti a bílkovinách.

Další možností je odlehčit samotnou přílohu. Místo houskových knedlíků zkuste knedlíky bramborové nebo karlovarské, které obsahují méně mouky a více zeleniny. Skvělou volbou jsou i knedlíky z quinoy, kuskusu nebo jáhel, které jsou přirozeně bezlepkové a bohaté na minerály.

Publikováno: 18. 08. 2024

Kategorie: recepty

Autor: Adéla Straková

Tagy: noky recept