Zajímavosti o šikmé věži v Pise: Tajemství ikonické památky v Itálii

Šikmá Věž V Pise

Historie šikmé věže v Pise

Historie šikmé věže v Pise sahá až do 12. století, kdy byla postavena jako součást komplexu Katedrály Panny Marie. Stavba začala v roce 1173 a kvůli měkké půdě se věž začala naklánět již během stavby. Dokončena byla až po dvou staletích. Architektonický mistr Bonanno Pisano je považován za hlavního tvůrce věže, která dosahuje výšky 55 metrů a sklon má přibližně 4 stupně.

Architektonické detaily a zajímavosti

Architektonické detaily šikmé věže v Pise jsou fascinující. Věž byla postavena ve 12. století a má výšku přibližně 56 metrů. Přestože je známá svým sklonem, mnoho lidí neví, že sklon věže není způsoben úmyslným designem, ale původně byl důsledkem nestabilní půdy. V průběhu staletí byly provedeny opatření k zabránění pádu věže, což zahrnuje odstranění několika tun zemin pod základy. V současné době je sklon věže asi 3,97 stupně směrem na jih.

Jak navštívit památku

Pro návštěvu šikmé věže v Pise je nejlepší začít plánováním cesty s dostatečným předstihem. Vstupenky je možné zakoupit online předem, což vám ušetří čas ve frontách. Po příjezdu k věži si můžete vybrat, zda se chcete vydat nahoru po 294 schodech nebo si prohlédnout exteriér zvenku. Je důležité pamatovat na to, že věž se naklání a není povoleno vnášet velké tašky či batohy. Doporučuje se také navštívit okolní katedrálu a baptisterium pro kompletní zážitek z návštěvy Pisy.

Tipy pro fotografie u věže

Pro skvělé fotografie u šikmé věže v Pise je důležité zvolit správný úhel a perspektivu. Doporučuje se fotografovat v ranních nebo večerních hodinách, kdy světlo dodává stavbě zajímavé stíny a barevné efekty. Experimentujte s kompozicí a zkuste zachytit věž z různých úhlů - například s lidmi, kteří se opírají o ni nebo ji zdánlivě podpírají. Nezapomeňte také na detaily jako jsou kamenné reliéfy či okna, které mohou přidat zajímavost vašim snímkům.

Okolní atrakce a památky v Pise

Okolní atrakce a památky v Pise nabízejí návštěvníkům bohatý kulturní zážitek. Vedle šikmé věže stojí nádherná Katedrála Panny Marie, která je považována za jedno z nejvýznamnějších románských staveb v Itálii. Nedaleko se nachází Baptisterium sv. Jana, kde můžete obdivovat impozantní akustiku a slavnou fresku Poslední soud od Giotta.

Další zajímavostí je Královský hrad Miramare, který se nachází nedaleko od Pisy u moře. Tento romantický zámek byl postaven pro rakouského arcivévodu Maxmiliána a jeho manželku Charlottu Belgickou. Pro milovníky umění je pak ideální návštěva Národní galerie v Palazzo Blu, kde jsou k vidění důležitá díla italských mistrů.

Pise také nabízí možnost relaxace na krásné pláži Marina di Pisa či procházky historickým centrem města s malebnými uličkami a tradičními trhy. Místní kuchyně láká na ochutnání tradičních toskánských specialit jako jsou těstoviny s pestem, chutné rybí pokrmy nebo sladkosti jako tiramisu či cannoli.

Praktické informace pro návštěvníky

Šikmá věž v Pise je otevřená pro veřejnost a návštěvníci mohou vstoupit do věže za poplatek. Pro zajištění bezpečnosti je povoleno pouze omezené množství osob najednou, proto se doporučuje rezervovat si vstupenku předem online nebo zakoupit na místě s dostatečným předstihem. Vzhledem k populárnosti památky bývají fronty delší, zejména během letních měsíců. Návštěvníci by měli dbát na dodržování pravidel a respektovat pokyny personálu kvůli zachování historické hodnoty věže.

Zajímavosti o UNESCO světovém dědictví

Přestože je šikmá věž v Pise nejznámější památkou města, není jedinou zajímavostí zapsanou na seznamu UNESCO. Mezi dalšími památkami světového dědictví v Pise patří Katedrála Panny Marie z 11. století s bohatě zdobenými mramorovými sloupy a freskami. Dalším unikátním objektem je Baptisterium San Giovanni, největší kruhová klenutá stavba svého druhu na světě. Tyto památky společně s dalšími historickými budovami tvoří jedinečný komplex, který láká turisty z celého světa.

Publikováno: 23. 03. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Adéla Straková

Tagy: šikmá věž v pise | památka v itálii