Stres a vaše kůže: Jak poznat a léčit kožní vyrážku ze stresu?

Kožní Vyrážka Ze Stresu

Stres a kůže: propojení

Každý z nás to zná - stres patří k životu a dokáže pěkně zamávat s naším tělem i psychikou. Co ale spousta lidí netuší, je ta neuvěřitelná souvislost mezi stresem a stavem naší kůže. Naše pokožka je vlastně takový obrovský orgán, který přesně ukazuje, co se děje v naší hlavě. Když jsme ve stresu, hned to na ní poznáme - akné se zhorší, ekzém vyskočí, lupénka se rozjede, nebo se objeví nová vyrážka. Je to tím, že stres dokáže pořádně zamotat hormony a oslabit imunitu. Následkem toho se kůže mastí víc než obvykle, vznikají záněty a pokožka začne být přecitlivělá na všechno možné. Kožní vyrážka ze stresu může vypadat různě - někdy je to jen zarudnutí a svědění, jindy naskáčou pupínky nebo se objeví suchá místa. Nejdůležitější je přijít na to, co nás vlastně stresuje, a naučit se s tím nějak vypořádat. Pomáhá relaxace, pořádně se vyspat, jíst zdravě a hýbat se. Pokud problém trvá dlouho, není ostuda zajít k doktorovi na kůži.

Typy vyrážek ze stresu

Když jsme ve stresu, naše tělo to dává najevo různými způsoby - a někdy se to projeví přímo na naší kůži. Stres totiž dokáže spustit různé kožní problémy, které nám dokážou pěkně znepříjemnit život.

Mezi nejčastější potíže patří kopřivka, která se projevuje otravným svěděním a červenými pupínky, které můžou naskákat prakticky kdekoli. Pak je tu ekzém - s ním přichází suchá, podrážděná a zarudlá kůže, která nepříjemně svědí. I když jste ekzém nikdy neměli, ve stresu se může najednou objevit. No a nesmíme zapomenout na lupénku, tedy psoriázu. Ta se pozná podle červených, šupinatých míst na kůži, která se při stresu často zhorší nebo nově objeví.

Když na sobě zpozorujete nějakou neobvyklou vyrážku, je dobré zajít k doktorovi nebo kožaři. Může to být právě stres, který vám dělá neplechu na kůži.

Příznaky a projevy

Stres se na naší kůži může podepsat různými nepříjemnými projevy. Typicky se nejdřív objeví červené skvrny, které nás nutí se škrábat. Někdy jsou to malé pupínky, jindy větší zarudlé plochy. Tyhle nepříjemné projevy se můžou ukázat prakticky všude, ale nejvíc trápí člověka v obličeji, na krku a na hrudi. Hodně lidí popisuje kromě svědění taky nepříjemné pálení nebo bodání. Jak moc se vyrážka projeví, záleží hlavně na tom, jak velký stres prožíváme a jak citlivá je naše pokožka. Pokud se vám na kůži něco podobného objeví, radši zajděte k doktorovi - může za tím být i něco jiného než stres.

Diagnostika a léčba

Stresová vyrážka se většinou projevuje zarudlou, svědivou nebo suchou pokožkou. Nejčastěji ji můžeme pozorovat v oblasti obličeje, na krku, hrudníku a rukách, ale může se objevit prakticky kdekoli.

Když navštívíte lékaře kvůli stresové vyrážce, prohlédne vás a vyptá se na vaši zdravotní historii i aktuální stresovou zátěž. Je potřeba vyloučit jiné možné příčiny, třeba alergickou reakci, infekci nebo další kožní onemocnění. Někdy jsou nutná dodatečná vyšetření jako rozbor krve nebo testy pokožky.

Při léčbě stresové vyrážky je hlavním cílem ulevit od nepříjemných příznaků a snížit míru stresu. Lékaři často předepisují kortikosteroidové masti nebo antihistaminika na zmírnění svědění a zarudnutí. Pro dlouhodobý účinek je zásadní naučit se pracovat se stresem - pomáhá jóga, meditace nebo dechová cvičení. Neměli byste zapomínat ani na zdravý životní styl, kvalitní spánek a vyváženou stravu. Někdy může být užitečné vyhledat psychoterapeuta, který vám pomůže lépe zvládat stres a úzkostné stavy.

Zvládání stresu

Když se člověk trápí a je ve stresu, může se to projevit i na kůži. Je to vlastně takový tichý signál našeho těla, že něco není v pořádku. Naše tělo v tu chvíli přepne do módu pohotovost a začne chrlit hormony jako kortizol. A i když jsou tyhle hormony normálně fajn a pomáhají nám zvládat náročné situace, když je jich moc dlouho, můžou nám pěkně zatopit. Kůže je pak podrážděná a začne se bouřit.

Proto je super najít si způsob, jak se uklidnit a vypnout. Není to jen pro lepší náladu, ale i pro to, aby se naše kůže mohla zregenerovat. Někdo si jde zaběhat, jiný medituje nebo si prostě vyjde na procházku do parku. Všechno tohle pomáhá tělu zbavit se přebytečného stresu. A samozřejmě nesmíme zapomínat na kvalitní spánek a zdravé jídlo. Kafe a alkohol radši s mírou, protože ty můžou situaci ještě zhoršit.

Tipy pro péči o pleť

Stres se často projevuje na naší pokožce a může způsobit nepříjemnou vyrážku. Když se u vás objeví kožní problémy kvůli stresu, je potřeba se o pleť správně starat, aby se stav zlepšil a příznaky ustoupily.

Srovnání kožní vyrážky ze stresu s jinými vyrážkami
Vlastnost Kožní vyrážka ze stresu Atopický ekzém Kontaktní dermatitida
Svědění Ano Ano Ano
Typická lokalizace Krk, hrudník, obličej Loketní a kolenní jamky, obličej Místo kontaktu s alergenem
Vzhled Různý, často červené skvrny, pupínky Suché, červené, šupinaté skvrny Zarudnutí, puchýře, svědění
Zhoršení stresem Ano Ano Může se zhoršit

Základem správné péče je čistit pleť ráno a večer pomocí jemných přípravků bez zbytečné chemie a dráždivých látek. Místo horké vody, která pokožku vysušuje, používejte raději vlažnou. Po umytí pleť zlehka osušte měkkým ručníkem.

Nezapomínejte na pravidelnou hydrataci pleti. Vyberte si krém pro citlivou pokožku bez přidaných parfémů a umělých barviv. Pro lepší účinek ho nanášejte na ještě lehce navlhčenou pleť.

Vyvarujte se mechanického dráždění pokožky a nepoužívejte agresivní kosmetiku, která by mohla stav ještě zhoršit. Pokud vyrážka přetrvává nebo se zhoršuje, navštivte kožního lékaře.

Kůže je zrcadlo duše a stres je malíř, který na ni často kreslí nepěkné obrazy. Naše tělo s námi mluví a vyrážka je jenom jeden ze způsobů, jak nám říct, že je čas zpomalit.

Božena Černá

Kdy navštívit lékaře

Stresová vyrážka není něco, co byste měli přehlížet. Může totiž signalizovat závažnější zdravotní potíže. Kdy byste měli zpozornět a zajít k doktorovi? Rozhodně nečekejte déle než týden, pokud vyrážka sama neustupuje - v takovém případě je návštěva kožního lékaře na místě. To samé platí, když se vyrážka horší, hodně bolí, nesnesitelně svědí nebo se rozlézá dál po těle. Všímejte si i dalších varovných příznaků. Pokud se objeví teplota, třesavka, zduřelé uzliny nebo z vyrážky vytéká hnis, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc co nejrychleji. Mějte na paměti, že čím dřív problém podchytíte a začnete léčit, tím lépe a rychleji se ho zbavíte.

Publikováno: 14. 02. 2025

Kategorie: nemoci