Neodolatelná neapolská pizza: Tajemství dokonalého spojení chuti a tradice

Neapolská Pizza

Úvod

Neapolská pizza je ikonickým jídlem pocházejícím z italského města Neapol. Tato tradiční specialita se stala světově proslulou díky svému jedinečnému přípravnému procesu a autentické chuťové kombinaci.

Neapolská pizza je charakteristická tenkým, pružným a vzdušným těstem, které je pečeno ve speciálních dřevěných pecích při vysokých teplotách. Důležitou součástí je také použití kvalitního sanmarzańského rajčatového pyré, čerstvých bylinek a mozzarelly di bufala, což jsou typické suroviny pro neapolskou pizzu.

Tento gastronomický poklad je často podáván s různými náplněmi, jako například marinara (s luštěninovým pyré, olivami a česnekem) nebo margherita (s rajčaty, mozzarellou a bazalkou). Každá varianta se vyznačuje bohatými chutěmi a vůními, které prostupují celým pokrmem.

Neapolská pizza je tak více než jen jídlo - představuje kus italské kultury a tradice. Je symbolem kvality, vášně a jednoduchosti. Pokud se chcete ponořit do neapolského gastronomického světa, rozhodně si musíte vyzkoušet tuto delikatesu.

Historie neapolské pizzy

Historie neapolské pizzy

Neapolská pizza, ikonický pokrm pocházející z italského města Neapol, má bohatou historii, která sahá až do dávných dob.

První zmínky o tradiční neapolské pizze se datují až do 16. století. Tehdy byla pizza používána jako jednoduchý jídlo pro chudší vrstvy obyvatelstva, díky svým cenově dostupným ingrediencím, jako je mozzarella, rajská omáčka a těsto z mouky. I přesto se rychle stala oblíbenou pochoutkou mezi lidmi všech společenských vrstev.

Avšak skutečný rozmach a popularita neapolské pizzy přišly až v 19. století. V tomto období zažila Neapol ekonomický rozkvět a byla centrem kulturního života. To vedlo k rozšíření pizzérií po celém městě a k dalšímu zdokonalování receptu na tradiční neapolskou pizzu.

V roce 1889 se stala legendárním okamžikem pro neapolskou pizzu. Na oslavu návštěvy italského královského páru Umberta I. a jeho manželky Margherity do Neapole, slavný pizzař Raffaele Esposito připravil pizzu s italskou trikolórou - bílou mozzarellou, zelenou bazalkou a červenými rajčaty. Tato pizza dostala jméno Pizzaiola Margherita a dodnes je jednou z nejoblíbenějších variant neapolské pizzy.

Díky své dlouhé historii a tradici byla neapolská pizza v roce 2017 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Neapolská pizza je tak nejenom chutným jídlem, ale také symbolem italské kultury a gastronomie.

Charakteristiky neapolské pizzy

Charakteristiky neapolské pizzy

Neapolská pizza je jedním z nejznámějších pokrmů italské kuchyně a má svůj jedinečný charakter, který ji odlišuje od jiných druhů pizzy. Zde jsou některé hlavní charakteristiky neapolské pizzy:

1. Tenký a pružný těsto: Neapolská pizza má tenké těsto, které je lehké, měkké a pružné. Vytváří se ručně pomocí speciální techniky nazvané "pizzaiolo".

2. Klasický tvar: Neapolská pizza má okrouhlý tvar s vypouklými okraji. Na rozdíl od jiných druhů pizzy se nevytvářejí ostré hrany.

3. Pomodoro San Marzano rajčata: Důležitou součástí neapolské pizzy je použití kvalitních rajčat San Marzano. Tyto rajčata jsou sladce aromatická a mají bohatou chuť.

4. Mozzarella di bufala: Na vrcholu neapolské pizzy se používá čerstvá mozzarella di bufala, která je vyrobená z mléka búfalů. Má krémovou konzistenci a vynikající chuť.

5. Basilika: Jednoduchost je klíčem k neapolské pizze, a proto je jedinou přílohou čerstvá bazalka. Ta dodává pizze svěží aroma a dokresluje její chuť.

6. Nejvyšší teploty pečení: Neapolská pizza se obvykle peče ve speciálním dřevěném peci, která dosahuje velmi vysokých teplot. Tento způsob pečení zajišťuje rychlý a rovnoměrný proces, díky kterému těsto zůstane pružné a křupavé.

7. Důraz na tradiční recept: Při výrobě neapolské pizzy se klade velký důraz na dodržování tradičních receptur a postupů. Je to jedna ze zásad, které jsou součástí ochrany a uznání neapolské pizzy UNESCO.

Neapolská pizza je unikátní gastronomický poklad, který láká milovníky jídla z celého světa svou autenticitou a chutí.

Tradiční ingredience

Tradiční ingredience

Neapolská pizza, která je světoznámá svojí vynikající chutí a autentickým charakterem, se vyznačuje použitím tradičních ingrediencí. Tyto prvotřídní suroviny jsou klíčové pro vytvoření opravdové neapolské pizzy.

Jednou z hlavních složek je kvalitní nebo mozzarella. Tato čerstvá italská sýra dodává pizze krémovou texturu a lahodnou chuť. Dále se používají rajčatová omáčka vyrobená z přezrálých italských rajčat, která dodávají pizze sladkou a ovocnou chuť.

Další důležitou ingrediencí je olivový olej extra virgin použitý na posypání těsta. Tento olej dodává pizze jemnou vůni a zaručuje její správnou strukturu.

Ve vybraných receptech se také objevuje bazalka, která dodává pizze svěžest a aromatický nádech. Kromě toho může být na pizzu přidán čerstvý oregano, který zesiluje chutě a přidává pikantnost.

V neposlední řadě je důležité zmínit pšeničnou mouku, která se používá k vyhnětení těsta. Neapolská pizza je charakteristická svou tenkou a lehce žvýkavou kůrou, kterou lze dosáhnout právě díky správnému použití této mouky.

V případě neapolské pizzy jsou tyto tradiční ingredience klíčové pro dosažení autentického a vynikajícího gastronomického zážitku. Bez nich by nebyla neapolská pizza tou slavnou ikonou italské kuchyně, kterou je dnes známá po celém světě.

Technika přípravy

Technika přípravy

Neapolská pizza je známá svou jedinečnou technikou přípravy, která jí dává její charakteristický vzhled a chuť. Při přípravě neapolské pizzy je klíčové dodržovat několik kroků, které zaručují její autenticitu.

Prvním krokem je správný výběr surovin. Neapolská pizza se připravuje pouze s čerstvými a kvalitními ingrediencemi. K laskavosti těsta se používá italská pšeničná mouka tipo 00, která dává pizze dokonalou strukturu a chuť. Důležitou součástí je také mozzarella di bufala, kterou si nechte rozplývat na povrchu pizzy.

Dalším důležitým prvkem techniky přípravy neapolské pizzy je dlouhé kynutí těsta. Toto proces trvá minimálně 24 hodin, aby se těsto mohlo postupně vyvíjet a zlepšovat svůj chuťový profil. Během této doby dochází k fermentaci těsta, což mu dodá lehkost a nadýchanost.

Při samotné pečení neapolské pizzy se používají speciální dřevěné pece, které dosahují velmi vysokých teplot. Pizza se peče přímo na kamenném dně pece, což jí dává křupavý a lehce spálený okraj. Tradičně by měla být pečena jen krátce, aby si ponechala svoji šťavnatost.

Technika přípravy neapolské pizzy vyžaduje preciznost a lásku k tradičnímu italskému receptu. Pouze tak může být vytvořena skutečně autentická neapolská pizza s bohatou chutí a krásnou vizuální prezentací.

Neapolská pizza a UNESCO

Neapolská pizza a UNESCO

Neapolská pizza je neodmyslitelným symbolem italské kuchyně a gastronomického dědictví celého světa. Její výjimečnost a unikátnost ji dokonce dostaly na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Jak tedy vypadá pravá neapolská pizza?

Tradiční neapolská pizza se připravuje pouze z několika vybraných surovin, které pochází z regionu Kampanie. Klasický recept obsahuje tenkou, ale na okrajích lehce nafouklou těsto, které je ručně zpracováno a nakonec pečeno ve speciálním dřevěném peci. Důležitou součástí je také použití pomodoro San Marzano rajčat, která jsou považována za jedna z nejlepších odrůd pro plechy.

Dalším klíčovým prvkem je mozzarella di bufala campana, což je typ sýra vyrobeného z mléka bivolu. Tento sýr má plnou chuť a jemnou texturu, která skvěle doplňuje celkový charakter pizzy. Na povrchu jsou tradičně rozmístěny drobounké kousky bazalky a kvalitní olivový olej.

Ale nejenom suroviny samotné jsou důležité, ale také způsob přípravy. Neapolská pizza se peče v peci, která dosahuje vysokých teplot a umožňuje rychlou a dokonalou pečení. Díky tomu těsto zůstává pružné a lehké, ale s chutí připomínající rajčata a čerstvé bylinky.

Neapolská pizza si zaslouženě získala své místo na seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Je to gastronomický poklad, který ukazuje na jednoduchost a kvalitu surovin, které společně vytvářejí fantastickou chuťovou kombinaci.

Takže pokud máte chuť na opravdové italské kulinární dobrodružství, nezapomeňte ochutnat autentickou neapolskou pizzu. Vaše chuťové buňky vám naservírují jedinečný zážitek plný chutí Ital

Neapolské pizzerie v České republice

Neapolské pizzerie v České republice - Pravá chuť Itálie na talíři

Neapolská pizza, která se svým bohatým historickým dědictvím a nezaměnitelnou chutí patří mezi klasiky italské gastronomie, získává stále větší popularitu i v České republice. Pro opravdové gurmány, kteří ocení autentickou chuť a připravenost s láskou a tradičními postupy, existuje v naší zemi řada vybraných neapolských pizzerií.

Tyto pizzerie se pyšní nejen svým mistrovstvím ve vaření této kulinární lahůdky, ale také dokonale zachycují atmosféru slunné Neapole. V nich si můžete užít jedinečný zážitek plný vůně čerstvých surovin, originálních receptur a pozornosti ke každému detailu.

Své první kolečko těsta rozprostřete s precizností a vášní skutečných pizzaiolů. Přidejte šťavnatou rajčatovou omáčku vyrobenou ze slunečních italských rajčat San Marzano a poklaďte nad nimi vrstvu laskavě utrnulé mozzarelly di bufala, aby se tvořila sladká láva. Doplňte svou pizza di bufala oblíbenými surovinami - čerstvou bazalkou, italským extra panenským olivovým olejem a kulečky z mozzarelly.

Ať už si vyberete tradiční Margheritu nebo experimentujete s různými kombinacemi chutí, každá porce vám přinese ten nejautentičtější zážitek a jemnost na jazyku.

V neapolských pizzeriích v České republice se nemusíte bát, že vaše chuťové buňky budou podvedeny. Tyto mistrovské dílny přinášející skutečnou italskou gastronomii jsou tu pro vás, abyste si užili jeden kousek Neapole přímo ve vašem talíři.

Ponořte se do atmosféry slunečné Itálie a ochutnejte pravou neapolskou pizzu v jedné z našich vybraných pizzerií. Buon appetito!

Tipy na neapolskou pizzu v Neapoli

Tipy na neapolskou pizzu v Neapoli

Neapolská pizza je známá po celém světě díky svému autentickému chuti a tradici, která sahá až do 18. století. Pokud se nacházíte v Neapoli a chcete ochutnat tu pravou neapolskou lahůdku, máme pro vás několik tipů na místa, kde si můžete vychutnat tuto úžasnou specialitu.

1. Pizzeria Da Michele - Toto legendární místo je zcela jedinečné a patří mezi nejstarší pizzerie v Neapoli. Nabízí pouze dvě druhy pizzy - Margherita a Marinara, ale obě jsou naprosto dokonalé a plné autentického neapolského šmrncu.

2. Pizzeria Sorbillo - Další skvělá volba pro milovníky neapolské pizzy. Tato rodinná restaurace se pyšní dlouholetou historií a nabízí velmi široký výběr různých druhů pizzy s bohatým přídavkem čerstvých surovin.

3. Antica Pizzeria Da Michele - Pro ty, kteří hledají opravdu autentický zážitek, je tato pizzerie povinností navštívit. Je to totiž stejná pizzerie jako ta prvně zmíněná, která se stala známou i díky filmu Jídlo za barem. Zde si můžete vychutnat stejnou dokonalou Margheritu, kterou kdysi ochutnal i slavný Julia Roberts.

4. L'Antica Pizzeria da Attilio - Tato pizzerie je trochu skrytým pokladem mezi úzkými uličkami Neapole. Specializuje se na tradiční neapolské recepty a používá nejkvalitnější suroviny. Doporučujeme vyzkoušet jejich variantu s burratou a rajčaty.

5. Pizzeria Gino Sorbillo - Toto je další provozovatel rodinné tradice a nabízí široký výběr z různých druhů pizzy, které jsou připravovány s láskou a pečeny ve dřevěných pecích. Je to ideální místo pro ty, kteří chtějí ochutnat neapolský poklad ve stylovém prostředí.

Ať už si vyberete kterékoliv z těchto míst, budete určitě nadšeni autentickou chutí neapolské pizzy, která je pro mnoho lidí synonymem pro dokonalost. Užijte si vaše gastronomické dobrodružství v Neapoli!

Recept na neapolskou pizzu

Recept na neapolskou pizzu

Neapolská pizza je jedním z nejslavnějších italských pokrmů, který si získal srdce gurmánů po celém světě. Tato autentická lahůdka pochází z Neapole a vyznačuje se tenkým těstem, bohatou přírodní nádivkou a dokonalým sladko-kyselým kontrastem.

Co budete potřebovat:

- 500 g hladké mouky

- 7 g suchého droždí

- 1 lžičku soli

- 2 lžičky cukru

- 325 ml teplé vody

- 200 g strouhaného sýra mozzarella

- 200 g cherry rajčat, rozpůlených

- 100 g plátkové šunky

- čerstvý bazalkový list pro ozdobu

Postup:

1. Ve velké míse smíchejte mouku, droždí, sůl a cukr.

2. Přidejte teplou vodu a začněte těsto hnětet, dokud nedosáhne hladké konzistence. Přidejte trochu mouky, pokud je těsto příliš lepkavé.

3. Formujte těsto do kulatého tvaru a nechte ho vykynout přikryté utěrkou na teplém místě asi hodinu, nebo dokud se zdvojnásobí objem.

4. Rozehřejte troubu na 250°C.

5. Vykynuté těsto rozválejte na tenký plát a přeneste ho na plech vyložený pečícím papírem.

6. Na těsto rovnoměrně rozložte strouhanou mozzarellu, cherry rajčata a plátky šunky.

7. Pizzu vložte do předehřáté trouby a pečte asi 10-12 minut, nebo dokud se okraje nedostanou do zlatavé barvy a sýr neroztaje.

8. Vyndejte pizzu z trouby, posypte ji čerstvým bazalkovým listem pro ozdobu a podávejte ještě horkou.

Neapolská pizza je ideální jídlo na večeři či oslavu s rodinou a přáteli. Je to jednoduchý recept, který vám umožní si doma vychutnat tu pravou italskou chuť!

Závěr

Neapolská pizza je bezpochyby jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších pokrmů po celém světě. Je to jedinečná kombinace křehkého těsta, čerstvých surovin a tradičních postupů při pečení.

Nejdůležitějším prvkem neapolské pizzy je její těsto. Má být tenké, lehké a křehké, takže každý kousek se rozplývá na jazyku. Důležité je použít pouze prvotřídní ingredience, jako je italská polohrubá mouka, voda, droždí a sůl. Těsto se ručně míchá a dlouhé hodiny fermentuje, aby získalo svoji charakteristickou chuť.

Dalším důležitým prvkem jsou suroviny. Neapolská pizza se tradičně podává se sýrem mozzarella di bufala, rajčatovou omáčkou San Marzano a čerstvými bylinkami jako bazalka či oregano. Všechny ingredience musí být připraveny čerstvé a s láskou.

A konečně, pečení. Neapolská pizza by měla být pečená ve speciálním dřevem ohřívaném peci, která dosahuje vysokých teplot. To jí dává křehký okraj a charakteristickou spodní část.

Celý proces přípravy neapolské pizzy je pečlivý a trvá několik hodin, ale výsledek stojí za to. Je to pokrm, který oslavuje italskou kuchyni a tradici. Neapolská pizza není jen o jídle, je to zážitek pro chuťové buňky i smysly.

Ať už si ji objednáte v pizzerii nebo si ji připravíte doma, neapolská pizza vás okouzlí svou autenticitou a jedinečnou chutí. Je to pokrm, který spojuje lidi napříč kulturami a zajisté se stane oblíbeným i ve vaší rodině.

Takže jestli máte chuť na skutečnou italskou specialitu, vyzkoušejte neapolskou pizzu - garantujeme, že nebudete litovat!

Publikováno: 13. 07. 2023

Kategorie: jídlo a pití

Autor: Jaroslava Pospíšilová

Tagy: neapolská pizza